יעקב (יענקלה) גבע (גרינברג) ז"ל

 
נולד:   23/7/1939
 
נהרג:  10/6/1992 בתאונת דרכים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יעקב, יענקלה בפי כל, נולד בעיירה פוקשאן שברומניה.
ב-1951, בגיל 11 עלה עם משפחתו לארץ. לאחר שהיה קצרה במחנה "שער העליה" נשלחה המשפחה לפחון במעברת חלסה, לימים העיירה קרית שמונה. לאחר זמן לא רב, הוריו, שהיו אנשי עבודה חרוצים, הקימו בעיירה חנות מזון ואחר מכן גם מסעדה והשם "גרינברג" הפך למותג בגליל העליון. לאחר סיום לימודיו היסודיים בקרית שמונה, עבר לבדו לחיפה, בה סיים את לימודיו התיכוניים ב"תיכון חדש".
עם סיום לימודיו ב-1958התגייס לצה"ל לקורס טייס. לאחר טיסת הסולו נשר מהקורס ומיד נשלף מהמאגר על ידי אברהם ארנן להיות המנהלן של היחידה הצעירה והקטנה, שהוקמה פחות משנה קודם לכן.
עם סיום שרותו הצבאי, בשנים 1961 – 1965 ,למד בטכניון הנדסת בנין וסיים בהצלחה.
ב"יום היחידה" בדצמבר 1966 שנחגג בהתלהבות רבה, אך גם בחוסר אחריות שערורייתי, קליע של אקדח זיקוקים, שנורה על  ידי היושב מאחוריו ביציע בעת הבקעת גול, חדר למוחו, פצעו אנושות וחייו היו בסכנת מוות. למרבית המזל החלים לאחר כחצי שנה.
למרות הפציעה המשיך לשרת במילואים ביחידה. במלחמת יום הכפורים פעל כנציג היחידה בחפ"ק צפון ובסיום הלחימה שרת, יחד עם אחרים מהיחידה, חצי שנה במוצב החרמון.
בראשית שנות ה-70 הקים חברת הנדסה, "גבע מהנדסים", שעסקה בתכנון וניהול פרויקטים בבניה, הצליחה ושגשגה. צה"ל היה אחד מלקוחותיו הרבים ובמסגרת עבודתו טיפל גם במוצב החרמון. ב-10/6/92, בשובו מהמוצב, נהרג בתאונת דרכים קטלנית.
יענקלה היה אדם סקרן ופתוח לכל חידוש, מלא שמחת חיים, אוהב חיים ואדם, נדיב ונכון תמיד לעזור לזולת. חייו נקפדו בטרם עת והוא בן 52 בלבד. השאיר אחריו את אשתו מיקי ושלשת ילדיו, יעל, אסף ונעמה. לימים נולדו 9 נכדים שלא זכה להכירם.
 
 
חזרה לעמוד הקודם